مسئولیت اجتماعی شرکت ها (Corporate Social Responsibility) که در ادبیات نوشتاری و گفتاری اقتصاد و مدیریت امروز دنیا به اختصار CSR شناخته می شود، مقوله ای جدید در مدیریت کسب و کار بوده و ظرف نیم قرن اخیر، همچون مقوله توسعه پایدار (SUSTAINABLE Development ) و کسب و کار سبز (Green Business) یا اقتصاد دیجیتالی (WebEconomie)، در تحلیل روندهای اقتصاد حال و آینده جهان مطرح شده است.

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی در حال توسعه مانند ایران، مقوله احترام به حقوق مصرف کننده، فقط به مقولات اقتصادی و تخفیف فصلی و سالانه کالا و خدمات مربوط نمی شود و نوع نگاه به حقوق مصرف کننده، از کیفیت کالا و خدمات و کلماتی که مثل OFF روی ویترین مغازه ها دیده می شود، کمی بالاتر است.

در واقع مقوله مسئولیت اجتماعی شرکت ها، تلاش دارد تا این مفهوم مهم و بنیادین را در اقتصاد قرن بیست و یکمی رواج دهد که تنها، خریداران نهایی کالا و خدمات نیستند که از خرید آن، سود یا ضرر می کنند. بلکه دامنه سهامداران و ذی نفعان، بیش از خریداران نهایی است و به همین خاطر، بحث محیط زیست و جامعه نیز به میان کشیده می شود.

در واقع بحث CSR به طور کلی به این مساله توجه دارد که چقدر فعالیت های تولیدی یا خدماتی بنگاه های اقتصادی، حامی محیط زیست، حامی جامعه، حامی اقتصاد پایدار، حامی حقوق برابر کارگران، حامی حقوق انسان ها و حیوانات است.

حرف حساب CSR چیست؟

حرف حساب سی اس آر این است که:

 • اگر شرکتی، کالا یا خدماتی تولید می کند، این تولیدات، چه اندازه مخرب محیط زیست نبوده است.
 • چه اندازه یک بنگاه اقتصادی، برابری جنسیتی و تساوی میان کارکنانش را در رفتار سازمانی خود لحاظ می کند.
 • چه اندازه یک شرکت توانسته آلاینده های زیست محیطی کمتری تولید یا مدیریت کند.
 • چه اندازه یک شرکت توانسته آلودگی صوتی کمتری را برای همسایگان به ارمغان آورد.
 • آیا کالا یا خدماتی که یک شرکت تولید کرده است، حقوق دیگر انسان ها در سرزمین های دیگر را نقض کرده است؟
 • آیا ماحصل فعالیت تجاری یک شرکت در طول یکسال گذشته، با مصرف کاغذ کمتری همراه بوده است؟
 • چقدر یک شرکت توانسته است تا مدیریت بهینه مصرف گاز و برق و آب را در دستور کارش قرار دهد؟
 • آیا سودی که به سهامدار پرداخت شده است، حقوق ذی نفعان (مردم) را نقض کرده است یا خیر؟
 • آیا شرکت توانسته فرهنگ اخلاق مداری را در کسب و کار خود نهادینه کند؟

این چند پرسش، نمونه ای از صدها پرسشی است که CSR بدنبال دریافت پاسخ آن از مدیران ارشد شرکت های تولیدی و خدماتی در سراسر جهان است.

با استفاده از CSR می توان با مشتريان خود ارتباط بهتری برقرار کرد. چون اين ارتباط، بر قرار گرفتن از طريق كار «خير» است، راحت تر انجام می شود. CSR موجب می شود كه كارمندان يك شركت با يكديگر بيشتر در ارتباط باشند و در زمينه مشتركی با هم كار كنند.

مسئولیت پذیری اجتماعی پیشرو پرداخت

پیشرو پرداخت گروهی جوان ولی کارآزموده ، با انگیزه و خلاق است که سالهاست خدمات مالی بین المللی را به صدها شرکت و هزاران شخص ارائه نموده و می نماید. مسئولیت اجتماعی (CSR) در کنار ایفای وظایف ذاتی مان، یکی از دغدغه های مهم و اصلی پیشرو پرداخت بوده و هست. از جمله:

 1. بازیافت پسماند: یکی از مبانی کاری ما در پیشرو پرداخت تولید کمترین پسماند در پروسه عرضه خدمات و محصولات است.
 2. حقوق کارکنان: برابری جنسیتی در حقوق و دستمزد کارکنان آقا و خانم و فراهم کردن فضای کاری به گونه ای که کارکنان، احساس خوب و خوشی در زمان کار داشته باشند، بخشی از مسئولیت اجتماعی پیشرو پرداخت است.
 3. فعالیت های خیرخواهانه: ما در پیشرو پرداخت ،‌ بخشی از درآمد فعالیت های خود را به مشارکت غیرمستقیم در فعالیت های نیکوکاری مانند کمک به انجمن خیرین مدرسه ساز و همکاری در فعالیت های نیکوکاری در سراسر کشور اختصاص داده ایم.
 4. کسب و کار سبز: ما در پیشرو پرداخت ، خود را موظف به رعایت اصول و الزامات کسب و کار سبز مانند: بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش مصرف کاغذ و کاهش سوخت های فسیلی در فعالیت های روزانه و هفتگی می دانیم.
 5. آموزش کارکنان: مدیران و پرسنل شاغل در پیشرو پرداخت ، همواره در حال آموزش های لازم هستند. کاملا اعتقاد داریم که آموزش هزینه نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری است. آموزش و توسعه باعث می‌شود تا کارکنان توانایی‌های بیشتری را کسب کنند به این معنا که آن‌ها می‌توانند مسئولیت بیشتری را بپذیرند و موجب پیشرفت شغلی آن‌ها می‌گردد.
  سبد خرید
  مشاوره تخصصی رایگان
  اطلاعات خود را وارد کنید همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس میگیرند